Kilmė ir ištakos

Samadeva metodai – tai nuostabus instrumentas išsaugoti gerą kūno būseną ir susigrąžinti pusiausvyrą, energiją, sveikatą bei gyvybines jėgas. Dar daugiau, specialisto rankose ji gali tapti ir terapine priemone, palengvinančia fizines bei psichologines kančias, ir puikiu savęs pažinimo metodu. Tai terapinis metodas, kilęs iš senos filosofijos, kurią mes tik pradedame atrasti iš naujo: šiandien ši filosofija vadinama ,,ekologine“.

Žodis „Sama“ – reiškia „būti dėmesingu, klausytis“, „Deva“ – „gamtos jėgos“, taigi Samadeva siūlo mums klausytis gamtos jėgų ar dar kitaip – to, kas dieviška mumyse, savo vidinės išminties.

Šiuos metodus Vakarų pasauliui perdavė prancūzų kilmės medikas, tyrinėtojas, filosofas, dailininkas Idris Lahoras. Jo žodžiais tariant:

„Baigiantis mano medicinos studijoms, susidomėjęs etnografiniu tyrimu, aš apsilankiau pas senelio draugus Sabo karalystės Hakim vienuolių gydytojų brolijoje Kafiristane. Žinoma, aš susidomėjau jų gydymo menu. Kaip aš nustebau atradęs, kad jų terapijos sistema remiasi tuo pačiu supratimu kaip ir tradicinė kinų medicina: žinoma, buvo akivaizdžių formos skirtumų, bet esmę sudarė praktiškai tie patys principai. Kiek vėliau, man studijuojant šios ypatingos dervišų brolijos istoriją, abiejų gydymo kultūrų ryšys man tapo aiškus, o dar po keleto metų atradau ir akivaizdžią jų sąsają ir su indų Ajurvedos, ir su Tibeto medicina.

Atiduodamas duoklę ir reikšdamas gilią pagarbą savo Hakim brolijos mokytojams, aš dabar perduodu tai, ko iš jų išmokau ir supratau.“

Manona, kad Samadeva dervišų medicina buvo sukurta remiantis trimis skirtingais šaltiniais.

Kalba eina apie senųjų Mistikos centrų arba Išminties mokyklų mediciną, kurią patys dervišai vadino Hakim medicina. Kilusi iš Kafiristano, esančio tarp senovės Persijos ir Afganistano, ši medicina išplito į abu žemynus per Indiją, Kiniją ir Tibetą; kelyje per Ispaniją ir visą Europą ji kito ir prisitaikė prie naujųjų civilizacijų. Tos medicinos žinios ilgą laiką buvo saugomos slaptai. Hakim medicinos mokė pats žymiausias viduramžių gydytojas Avicena.

Sabiečiai Hakim dervišai žiūrėjo į žmogų kaip į dalį visumos (šeimos, giminės, tautos, regiono, šalies, religijos, oro, mitybos sistemos, auklėjimo), nuolatiniame ryšyje su kuria jis gyvena. Žmogaus sveikata viso labo yra tik šių tarpusavio ryšių rezultatas.

Hakim dervišai taip pat yra žinomi ir kaip Meistrų brolija arba Sarmung.

Visos senosios medicinos tradicijos buvo grindžiamos teorija, kad egzistuoja tam tikros substancijos, reguliuojančios organizmo funkcijų visumą ir vadinamos dvasia, siela arba energija. Vakarų medicina žino apie šios save reguliuojančios jėgos egzistavimą. Ji žino apie tokių smegenų dalių kaip hipotalamas (pagumburis) vaidmenį, ir apie vegetacinės nervų sistemos vaidmenį, bet gydymo praktikoje skiria jiems palyginti mažai dėmesio.

Naujausios mokslo šakos, kaip antai psicho-neuro-endokrininė imunologija, įrodo šios vienijančios jėgos svarbą ir daugiau nebesiremdamos psichosomatinės medicinos požiūriu, pripažįsta, kad visos žmogaus sistemos nuo fizinio kūno iki psichikos iš tiesų yra viena visuma: kūnas, siela ir dvasia.

Idris Lahoras, sujungęs kinų medicinos patirtį bei Hakim dervišų žinias, bei Vakarų mokslo žinias, sukūrė sveikatinimo metodikas, prieinamas ir suprantamas vakariečiams. Taip Prancūzijoje, Elzase įsikūrė Laisvasis Samadevos Universitetas (Libre Universite du Samadeva).